W czwartek 12 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata za ich dokonania, które, jak mówił, stanowią świadectwo, że w życiu ludzkim trzeba kierować się wartościami chrześcijańskimi.

 

Jak podkreślał, polscy sprawiedliwi nigdy nie ulękli się zła, bo był z nimi Bóg i to On dawał im siłę i odwagę; choć szliście przez ciemną dolinę, dolinę piekła niemieckiej okupacji; piekła, w którym za to, co czyniliście, groziła kara śmierci, to nie zawahaliście się służyć drugiemu człowiekowi, bliźniemu, braciom narodowości żydowskiej, bo z wami był Bóg - pozostaliście wierni wartości, jaką jest miłość bliźniego. Walka bezorężna często bywała trudniejsza niż na polu chwały, na polu walki. Tę walkę bezorężną realizowaliście wy Polacy, którzy w czasach II wojny światowej, podczas okupacji niemieckiej stanęliście po stronie dobra, życia, honoru. Realizowaliście walkę o godność człowieka i o system wartości, który został podeptany 1 września 1939 r. niemiecką agresją na Rzeczpospolitą. Walczyliście o wartości, które stanowiły, stanowią i winny stanowić fundament, na którym opiera się Europa i Rzeczpospolita - mówił Jan Józef Kasprzyk.

 

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce m.in. w imieniu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Senatu RP, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, czy Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Zagrzmiała również salwa honorowa.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024