W Budapeszcie 26 czerwca 2017 r. odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora. Rozpoczęto je na placu Gyoergya Goldmanna odsłonięciem pomnika bohaterów trzech narodów.

 

To dwaj wielcy bohaterowie i dwaj wielcy sprawiedliwi. Teraz przekazujemy ich w opiekę władzom Budapesztu i węgierskiej Polonii - powiedział marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który uczestniczył w uroczystościach wraz z grupą polskich parlamentarzystów. Pomnik, który stanął w Budapeszcie jest odwzorowaniem monumentu, który  przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odsłonięto w Warszawie 8 listopada 2016 roku.

 

Następnie w budapesztańskim Urzędzie Miasta otwarto wystawę zorganizowaną przez Instytut Polski.

 

Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia pomnika oraz otwarcia wystawy poświęconych Henrykowi Sławikowi i Józsefowi Antallowi to wyraz naszej pamięci i wdzięczności w stosunku do tych dwóch wielkich bohaterów naszych narodów. W czasach pogardy, zniewolenia, kiedy często godność ludzka była sprowadzana do kolejnego numeru obozowego w niemieckich obozach koncentracyjnych, oni zachowali się jak trzeba. Swoją postawą byli wyrazicielami wartości chrześcijańskich, które od stuleci budują Europę. Przy takich okazjach warto przywoływać i przypominać te postacie, które tak, jak Henryk Sławik za służbę drugiemu człowiekowi – bliźniemu zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

 

Warto przy tej okazji podziękować i czynię to również z powodów rodzinnych, bo mój dziadek jako żołnierz września 1939 roku znalazł gościnę na Węgrzech – należy podziękować narodowi węgierskiemu za to, że nie zostawił Polski samotnej. Polski, która krwawiła w wyniku niemieckiej i sowieckiej napaści w 1939 roku. Tysiące  żołnierzy tułaczy, tysiące polskiej ludności cywilnej znalazło wtedy na Węgrzech swój drugi dom. W listach, które mój dziadek przesyłał do babci jest takie zdanie, przewijające się przez korespondencję – „Bądź spokojna, Węgrzy się nami opiekują”. Nie po raz pierwszy naród węgierski udzielił Polakom pomocy i wsparcia. Warto przypomnieć, że kiedy niepodległość Polski była zagrożona w 1920 roku, kiedy bolszewicy szli na Warszawę, tylko Węgrzy udzielili nam realnej pomocy, przysyłając do Polski sto milionów sztuk amunicji. Jak twierdzą historycy dzięki temu wsparciu zwyciężyliśmy w 1920 roku.

 

Rok 1939 i następne lata uosabiane przez naszych wspaniałych bohaterów – Henryka Sławika i Józsefa Antalla pokazują jedno, że jesteśmy braćmi, bo Polacy i Węgrzy to dwa dumne, rycerskie, europejskie narody, że łączy nas umiłowanie wolności. Dziś przypomniane zostały słowa „Polonia Sempre Fidelis” znajdujące się na grobie Józsefa Antalla, ale i Polska i Węgry to narody wierne wartościom, dlatego do nas należy przyszłość. Niech Bóg błogosławi Węgrom, niech Bóg błogosławi Polsce! – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W uroczystościach wziął udział także ambasador RP Jerzy Snopek, były ambasador Grzegorz Łubczyk i burmistrz Budapesztu István Tarlós.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024