W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 19 kwietnia 2017 roku p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przekazał rodzinie śp. kpr. Franciszka Dziuby nadany przez władze RP na uchodźstwie Order Wojenny Virtuti Militari. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari został nadany pośmiertnie śp. kpr. Franciszkowi Dziubie na wniosek gen. Stanisława Maczka. Odznaczenie przyznano za wybitny czyn bojowy oraz męstwo wykazane podczas obrony Polski w 1939 r.

 

Celowniczy armaty przeciwpancernej Bofors w 1. plutonie 1. szwadronu dywizjonu przeciwpancernego 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej Wojska Polskiego kpr. Franciszek Dziuba zniszczył w czasie walki pięć niemieckich czołgów. Poległ bohaterską śmiercią 2 września 1939 r. podczas bitwy pod Wysoką.

 

To niezwykła chwila, bo oto po latach, w 225. rocznicę ustanowienia tego najwyższego polskiego odznaczenia wojennego, ten order pośmiertnie trafia w ręce rodziny. To jest dowód na to, że Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach, pamięta komu zawdzięcza wolność. Dotyczy to zresztą wszystkich dzisiaj uhonorowanych bohaterów walk o niepodległość. Polska pamięta i z przeszłości, czynów, dokonań, bohaterów chce czerpać siłę, chce czerpać moc, chce budować współczesność pamiętając o przeszłości i o bohaterstwie najdzielniejszych córek i synów narodu polskiego. Nie da się budować współczesności, nie można marzyć o przyszłości jeżeli nie będziemy głęboko zakorzenieni w przeszłości i tradycji, w tych dziejach, które budowali dzisiaj uhonorowani – mówił gratulując odznaczonym i ich rodzinom Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości p.o. Szefa UdSKiOR wręczył również odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Weteranom walk o niepodległość Polski i osobom represjonowanym oraz zasłużonym w działalności na rzecz środowisk kombatanckich:

  • pośmiertnie na ręce rodziny:
    • Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego dla Henryka Stokowskiego,
    • Złoty Krzyż Zasługi za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej dla Ryszarda Izdebskiego,
  • Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności społecznej na rzecz środowiska kombatantów Edwardowi Olanie,
  • Krzyż Zesłańca Sybiru Tadeuszowi Słobodziankowi.

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024