Tegoroczna, VIII edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegła końca. Podczas uroczystej gali zamknięcia zostały wręczone nagrody dla laureatów. Główną nagrodę - Złoty opornik otrzymał z rąk Ministra Kultury Piotra Glińskiego twórca filmu Hieronim Bednarski - Wyklęty z czerwonej wsi, Henryk Jurecki. Podczas gali odbyła się również ceremonia wręczenia medali Pro Patria.

 

Medal Pro Patria to kontynuacja Medalu Pro Memoria nadawanego m.in. przez mojego poprzednika śp. Janusza Krupskiego. Pro Patria dopełnia wdzięczność Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i wdzięczność Rzeczypospolitej tym, którzy trwają przy Niepodległej Polsce, jej tradycji i tę pamięć kultywują i niosą następnym pokoleniom. Właśnie pamięć stała się podstawą tego festiwalu. Przywracać pamięć, bo pamięć jest fundamentem współczesności i fundamentem naszych marzeń o przyszłości. Za to, że organizatorzy festiwalu i twórcy filmów o tę pamięć dbają należy im się ogromna wdzięczność. Dbają o zachowanie pamięci o tym wspaniałym pokoleniu Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych. Pokoleniu, któremu przysługuje jeszcze jeden tytuł - Pokolenie Ludzi Niepodległych, bo oni byli niepodlegli nawet wtedy, kiedy Polska była zniewolona. W swoich pamiętnikach kapitan Zdzisław Broński Uskok - jeden z Żołnierzy Niezłomnych napisał: Dbajmy o to, aby takie słowa, jak Polska, patriotyzm i wierność Rzeczypospolitej nie pozostawały pustymi słowami. To jest testament Żołnierzy Wyklętych i wezwanie dla każdego z nas, które dzięki przedsięwzięciom takim jak ten festiwal jest łatwiej je realizować.

 

Dziękując twórcom festiwalu, chciałbym się nisko pokłonić bohaterom naszej wolności, którzy zasiadają w pierwszych rzędach. Dzięki Wam mówimy po polsku, jesteśmy Polakami, a nie siedemnastą republiką sowiecką. Chwała Bohaterom!  - powiedział p.o.  Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Medalami Pro Patria zostali odznaczeni Michał Dworczyk, Arkadiusz Gołębiewski, Grzegorz Lech Królikiewicz, Paweł Nowacki, Jan Ruman, Dariusz Walusiak i Zbigniew Sulatycki.

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych był jednym ze współorganizatorów festiwalu.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024