Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska wziął udział w współorganizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych spotkaniu poświęconym książce ,,Pawiak-Majdanek-Auschwitz’’ autorstwa Bolesława Burskiego.

 

Wydarzenie odbyło się w Muzeum Niepodległości w Warszawie wzięli w nim udział m.in.: Weterani Walk o Niepodległość RP, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji kultury.

 

Książka jest fascynującą opowieścią o losach wyjątkowego człowieka, inżyniera ogrodnika, harcerza, działacza PPS, żołnierza AK, który przeszedł piekło Pawiaka, a następnie niemieckich obozów KL Lublin na Majdanku i KL Auschwitz. Choć do ukończenia studiów związany był z Wilnem i Warszawą, w której podczas do aresztowania w grudniu 1942 r. pełnił funkcję komendanta Tajnej Szkoły Podchorążych, po studiach osiadł i zakorzenił się na stałe Dąbrowie Górniczej. Publikacja nie jest tylko bezcennym świadectwem, lecz również fascynującą opowieścią o losach wyjątkowego człowieka.

 

W trakcie spotkania zaprezentowany został film o Bolesławie Burskim ,,Kwiaty na hałdach’’, którego współautorem jest Arkadiusz Rybak dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

 

O życiu bohatera i jego książce opowiedziały: Pani Marta Grudzińska, Pani Anna Wójcik redaktor naukowy wspomnień oraz Pani Dorota Niedziałkowska odpowiedzialna za edycje publikacji. Pani Joanna Gierczyńska kierownik Muzeum Więzienia Pawiak przybliżyła obecnym pobyt autora książki za murami Pawiaka.

 

W trakcie spotkania głos zabrał Minister Michał Syska, który podziękował dyrekcji oraz kierownictwu Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak, Państwowemu Muzeum na Majdanku oraz Muzeum Miejskiemu ,,Sztygarka’’ w Dąbrowie Górniczej za możliwość zorganizowania spotkania.

 

- W dorosłość wchodzą kolejne pokolenia Polek i Polaków, którzy już nie będą mieli możliwości, aby usłyszeć od bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, które wydarzyły się ponad 80 lat temu na ziemiach Polskich. Wydaje się, że te zbrodnie to cierpienie, które symbolizują trzy nazwy na okładce książki Bolesława Burskiego warto przekazywać dalszym pokoleniom tak, aby przesłanie ,,Nasz los przestrogą’’ było ciągle żywe. – podkreślił minister.

 

- Bardzo się cieszę, że podczas dzisiejszego spotkania możemy połączyć dwie perspektywy. Uniwersalne przesłanie ,,Nasz los przestrogą’’ i skupienie się na historii lokalnej, która jest bogactwem narodowym - zakończył Michał Syska.


Spotkanie zwieńczyła wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej o działalności Bolesława Burskiego jako architekta ogrodnika na rzecz Dąbrowy Górniczej.

 

---

Bolesław Burski ,,Jasieńczyk’’ urodził się w 1905 r. Był legionistą, harcerzem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Organizował siatki sabotażowe, prowadził tajną szkołę podchorążych w Warszawie, należał do Tajnej Głównej Komendy ZHP na Pradze – późniejszych Szarych Szeregów. Aresztowano w nocy z 26 na 27 grudnia 1942 roku wskutek donosu. Z więzienia gestapo na Pawiaku przewieziony został do KL Lublin w styczniu 1943 roku. W kwietniu 1944 roku wywieziono go do KL Auschwitz. Zbiegł z transportu ewakuacyjnego do KL Mauthausen. Po wojnie zamieszkał w Dąbrowie Górniczej angażując się czynnie w życie lokalnej społeczności.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024