Mszą św. w Centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach, przy bocznicy kolejowej - miejscu przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do Auschwitz, a także przed Ścianą Straceń polskich więźniów Auschwitz uczczono ofiary niemieckiej machiny śmierci. Hołd męczennikom złożył Szef UdSKiOR Lech Parell.
 
Po liturgii za zamordowanych i zmarłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady sprawowanej w Centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach, gdzie istniał podobóz KL Auschwitz uczestnicy udali się na miejsce, gdzie 84 lata temu przybył pierwszy transport polskich więźniów do Auschwitz. Obchody zakończyły się przed Ścianą Straceń przy Bloku XI w byłym KL Auschwitz, gdzie wykonywano egzekucje na Polakach. W latach 1940 - 1945 w Auschwitz osadzono ok. 150 tys. Polaków spośród których ok. 75 tys. zgładzono.
---
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych, złożony z 728 Polaków. Wśród nich byli więźniowie z południowych ziem okupowanej Polski, żołnierze polskiego września, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupa polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu. Na pamiątkę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz obchodzimy corocznie święto, które zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 roku.
 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024