11 kwietnia br., z okazji przypadającej 105. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych współorganizował na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystość rocznicową upamiętniającą najstarszą polską organizację kombatancką i jedną z najstarszych tego typu organizacji na świecie.

Upamiętnienie rozpoczęło się od odegrania Hymnu RP. Następnie szef UdSKiOR Lech Parell uhonorował medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" osoby zasłużone - członków oddziałów ZIW, którzy od lat aktywnie działają na rzecz swojej organizacji. Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili: szef UdSKiOR Lech Parell, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek oraz prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Elżbieta Kazbuska.
W swoim wystąpieniu minister Parell wyraził uznanie dla wszystkich zaangażowanych w działalność Związku Inwalidów Wojennych RP i podkreślił, że mimo upływu wielu lat pełni niezwykle ważną funkcję socjalną w środowisku tych, którzy w przeszłości walczyli za Niepodległość RP.
 
– Jestem pełen podziwu dla Państwa pracy dla Polski i dla własnego, kombatanckiego środowiska. Dla Waszej wytrwałości i poświęcenia. Starań o to, by opieka Państwa nad Inwalidami Wojennymi miała odpowiedni charakter. Z okazji tegorocznego jubileuszu członkom Związku życzę przede wszystkim siły i energii na kolejne lata działalności oraz nieustającej satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Wszystkim Państwu gorąco dziękuje za przybycie na dzisiejszą uroczystość i chcę podkreślić, że działalność Związku Inwalidów Wojennych RP tworzy jedną z najpiękniejszych kart w dziejach polskiego ruchu kombatanckiego. Dziękuję Wam za to z całego serca!
 

Wśród obecnych podczas tegorocznej uroczystości byli m.in. licznie przybyli członkowie ZIW z oddziałów z całej Polski,  Weterani Walk o Niepodległość RP, parlamentarzyści, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Warszawy.

 
Po modlitwie wielowyznaniowej zgromadzone delegacje złożyły wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oddając tym samym hołd nieżyjącym członkom Związku Inwalidów Wojennych RP.
 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024