24 listopada br. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych współorganizował ceremonię pogrzebową śp. Andrzeja Bulca - opozycjonisty, współzałożyciela Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

W kościele parafialnym w Warszawie - Zerzniu została odprawiona Msza Święta pogrzebowa za duszę nieodżałowanego działacza niepodległościowego. Liturgia zgromadziła rodzinę, przyjaciół a także współpracowników śp. Andrzeja Bulca, którzy w okresie PRL walczyli z opresyjnym systemem. Po zakończonej Eucharystii szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wygłosił mowę pożegnalną oraz przypomniał zasługi śp. Andrzeja Bulca a także podkreślił Jego rolę w budowaniu Wolnej i Niepodległej Polski.

 

– Życie Andrzeja Bulca to życie pełne miłości do Polski wolnej, niepodległej. Życie pełne miłości do drugiego człowieka, Polaka. Przepełnione było troską o to, abyśmy jako Wspólnota mogli cieszyć się najpiękniejszym darem jakie Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom - darem wolności i niepodległości. Wśród wielu akcji niepodległościowych, które w ciągu swojego życia przeprowadził szczególnie zapadła mi w pamięć ta z 11 listopada 1979 r. kiedy przez radiowęzeł w zakładzie, w którym pracował, odtworzył ponad 2000 polskich robotników przemówienie Ojca Naszej Niepodległości - Marszałka Józefa Piłsudskiego. [...] Był przekonany, że trzeba żyć z godnością nieniewolniczą. Zawsze stał po stronie wartości i honoru. Był nieugięty. Wolny Polak służący wolnej Polsce. Twierdził, że Polska wolna to też Polska budowana na prawdzie - prawdzie historycznej. [...] Żegnamy dzisiaj śp. Andrzeja Bulca dziękując mu za wolną Polskę. Co z tym darem wolności zrobimy? Na to pytanie odpowiadają nam Jego wskazania i Jego słowa - żeby zawsze służyć prawdzie i stać po stronie Niepodległej RP.

 

Urna z prochami śp. Andrzeja Bulca została złożona na Cmentarzu Parafialnym w Warszawie-Zerzniu.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

 

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024