30 września br. szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w gali finałowej XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokornii Niezłomni Wyklęci (NNW) w Gdyni. Podczas uroczystości statuetkę "Wrota do Wolności" odebrał sędzia mjr Bogusław Nizieński, zaś szef UdSKiOR uhonorował żołnierzy generała Andersa kpt. Władysława Dąbrowskiego i Krzysztofa Flizaka oraz osoby zasłużone w organizacji festiwalu.
 
Cztery dni XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niezależni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, który odbywał się pod hasłem "Wolna Polska w wolnym świecie" zwieńczyła uroczysta gala finałowa, w której uczestniczył szef UdsKiOR Jan Kasprzyk. W jej trakcie statuetkę "Drzwi do Wolności" przyznano m.in. Sędziemu mjr Bogusławowi Nizieńskiemu. Odbierając nagrodę laureat podziękowania zakończył okrzykiem: Niech żyje Polska! wzbudzając wśród widowni długie owacje.
 
Podczas uroczystości szef UdsKiOR uhonorował osoby zasłużone w upamiętnianiu historii polskich walk niepodległościowych oraz na rzecz Festiwalu NNW medalami "Pro Patria". Odznaczenia odebrali: Andrzej Wyrozębski, Antonii Filipkowski, Michał Bożek i Jarosław Krychowiak. Po ceremonii minister Kasprzyk gratulując odznaczonym nawiązął do relikwi polskich przy zamordowanych w Katyniu oficerach. Jedną z nich był szczególny ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej z jednej strony i dedykacją żony dla męża idącego na front z drugiej.
 
Walcz i zwyciężaj! Pamiętaj, że Orzeł Biały tylko przed Bogiem skłania swoją dumnę głowę". Dzięki takim inicjatywom, jak ten gdyński festiwal my też możemy odczytywać przeszłość w duchu tego wskazania i pamiętać, że każdy z nas jest rycerzem Białego Orła w koronie, który tylko przed Bogiem skłania swoją dumną głowę – mówił szef UdSKiOR.
 
Minister uhonorował także obecnych na gali kombatantów: kpt. Krzysztofa Flizaka, najmłodszego żołnierza gen. Władysława Andersa, który otrzymał replikę ryngrafu konfederatów barskich oraz mosiężnym orłem obchodzącego za kilka dni 99. urodziny kpt. Władysława Dąbrowskiego.
 
Sobotnia gala zwieńczyła cztery dni festiwalu, podczas których odbyło się wiele wydarzeń: projekcji filmów fabularnych i dokumentalnych, reportaży radiowych i wideoklipów, a także pokazów specjalnych (wystaw, koncertów, spektakli), debat oraz spotkań ze świadkami historii. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano Market Filmowy, łączący twórców, którzy chcą opowiadać o historii, nie tylko w swoim kraju, ale także na całym świecie.

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024