Z okazji zbliżających się Dni Wszystkich Świętych i Wszystkicg Wiernych Zmarłych szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef  Kasprzyk wziął udział w drugich Zaduszkach Katyńskich, spotkaniu poświęconemu jednej z największych zbrodni Rosji sowieckiej dokonanej na połowie kadry oficerskiej II RP. Uczestnicy oddali hołd pomordowanym.
W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy Łukasza Kudlickiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sali im. Józefa Mackiewicza w siedzibie Muzeum Katyńskiego udział wzięli m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Andrzej Melak z Komitetu Katyńskiego, prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz licznie przybyła młodzież z klas mundurowych, która wypełniła także sąsiednią salę oglądając przebieg dyskusji na telebimie.
Prelegenci przypominali okoliczności zbrodni na polskich oficerach podkreślając, że nigdy nie została ona ani osądzona, ani rozliczona.
 
Szef UdSKiOR zauważył, że nie można jej porównywać z żadną inną zbrodnią, gdyż w katyńskich dołach zginęła od strzału w tył głowy nie tylko połowa kadry oficerskiej II Rzeczypospolitej, ale także elita państwa: urzędnicy, nauczyciele, aktorzy, dziennikarze, lekarze czy wykładowcy wyższych uczelni, którzy po przeszkoleniu zostali zmobilizowani.
Katyń jest zbrodnią nigdy nie osądzona i nie rozliczoną. Przetrwała jednak pamięć, ponieważ pamięci, w przeciwieństwie do tych, co zostali zamordowani, nie udało się sowietom, komunistom, Rosjanom zabić. Ta pamięć przetrwała. (...) Dzięki temu przetrwaliśmy jako Naród, bo choć zabrakło elity, której do tej pory nie odbudowaliśmy, to jest w tych ludziach zamordowanych w katyńskich dołach dla nas jakiś punkt odniesienia i źródło wartości dla których Oni oddali życie – podkreślił minister Kasprzyk.
 
Odwołując się do doświadczeń historycznych prelegenci zwrócili także uwagę na potrzebę budowania silnego państwa zarówno w sensie gospodarczym jak i politycznym. Państwa dysponującego dobrze wyszkolonymi i uzbrojonymi siłami zbrojnymi, które będzie w stanie skutecznie stawić opór współczesnym zagrożeniom.

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024