Odznaczenia państwowe dla byłych opozycjonistów, symboliczne „Światło Wolności” dla upamiętnienia ofiar i osób prześladowanych przez reżim komunistyczny, okolicznościowe widowiska słowno-muzyczne – w ten uroczysty sposób w Warszawie przypomniano o 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

 

W wydarzeniach, zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Jednym z punktów przygotowanego przez IPN programu warszawskich obchodów 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego była uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która późnym popołudniem odbyła się w stołecznej siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W imieniu prezydenta RP aktu dekoracji dokonał prezes IPN dr Karol Nawrocki. Państwowymi odznaczeniami wyróżnionych zostało 41 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej, z czego ośmiu – pośmiertnie. Uroczystość zakończyła się krótkim, patriotycznym programem muzycznym.

 

Następnie, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego miał miejsce finał kampanii społecznej IPN: „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”. Po odmówieniu różańca, głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda: - Dziękuję za to, że jak co roku, możemy razem stanąć w tym miejscu 13 grudnia, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy polegli, zostali pomordowani, cierpieli i tym, dla których tamte grudniowe i późniejsze dni były traumą, często naznaczającą na całe życie – zwrócił się prezydent do przybyłych.

 

- Niech nigdy nikt w Rzeczypospolitej i tam, gdzie na świecie są Polacy nie zapomni tamtej ofiary. Niech nigdy nikt nie zapomni wielkiego bohaterstwa ludzi Solidarności – dodał.

 

O godz. 19:30 w wyrazie solidarności ze wszystkimi ofiarami wojskowego przewrotu kończącego „karnawał wolności”, przedstawiciele władz państwowych zapalili znicze jako symbol protestu i pamięci o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku.

 

W ramach obchodów upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Teatrze Polskim w Warszawie został zorganizowany ponadto koncert „Po co nam wolność?”, będący próbą rekonstrukcji odczuć i wrażeń uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. Na scenie wystąpili: Kasia Moś, Michał Grobelny, Justyna Steczkowska, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Janusz Radek, Mateusz Ziółko i Maja Kleszcz.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024