103 lata temu, po ponad stu dwudziestu latach nieobecności na mapach Europy i świata, Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada 2021 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał w Warszawie hołd współtwórcom niepodległego państwa polskiego oraz tym, którzy w obronie jego wolności stracili życie.

 

Minister Kasprzyk wspólnie z ppłk. Leonardem Kapiszewskim i działaczami opozycji antykomunistcyznej złożył kwiaty przy tablicy w hołdzie Polakom pomordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej przy Al. Jerozolimskich 37 oraz przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z ojców naszej niepodległości – w stołecznym Parku Skaryszewskim. To pod jego wpływem prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson postanowił uzależnić podpisanie traktatu wersalskiego od dodania w nim punktu gwarantującego utworzenie niepodległej Rzeczypospolitej. Szef UdSKiOR oddał również hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, składając wieniec przed pomnikiem Naczelnika Państwa przy Belwederze.

 

Podczas uroczystości przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że mimo różnic, które dzieliły polskich polityków przed stu laty, potrafili oni dążyć wspólnie do jednego celu, jakim było odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości:

 

103 lata temu zdarzył się cud przywrócenia Polski na mapę Europy i świata, który nie byłby możliwy, gdyby nie jedność Polaków i wspólne myślenie o Polsce. I choć tak wiele różniło ojców naszej niepodległości co do tego, jak powinna wyglądać Rzeczpospolita, jaki powinna mieć kształt, ustrój czy granice, tym, co ich łączyło, była miłość do ojczyzny oraz przedkładanie interesów wspólnoty narodowej i państwowej nad interes prywatny. Choć tak wiele ich dzieliło, potrafili ze sobą rozmawiać i wspólnie służyć Polsce – zauważył Szef Urzędu, podkreślając, że jest to przykład, z którego powinniśmy czerpać również współcześnie.

 

Stoimy dziś pod pomnikiem jednego z ojców naszej niepodległości, Ignacego Jana Paderewskiego, który wspólnie z Marszałkiem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Wincentym Witosem, Ignacym Daszyńskim i Wojciechem Korfantym poprowadził naród ku zjednoczeniu, tak bardzo potrzebnemu w roku 1918, po to, aby dwa lata później, w roku 1920, obronić Rzeczpospolitą przed inwazją komunizmu. Jest to lekcja, która musi płynąć z historii również na współczesność: że w chwilach trudnych musimy być razem, musimy być zjednoczeni. Ci, którzy Polsce dobrze życzą, muszą być razem, muszą się wspierać – powiedział minister Kasprzyk.

 

Cieszę się, że tak wielu Polaków mogło dzisiaj przybyć na Marsz Niepodległości i w spokoju pokonać tę tradycyjną trasę, której organizatorami od lat są społecznicy, maszerując pod biało-czerwoną flagą. Chciałem w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Marszu, Wojsku Polskiemu, wszystkim służbom zabezpieczającym Marsz: policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Marszu. Dziękuję żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, kombatantom i działaczom opozycji antykomunistycznej za to, że są dziś razem z nami. Raz jeszcze dziękuję, że swoją obecnością pokazaliśmy, że chcemy wielkiej i dumnej Polski, że jesteśmy zjednoczeni pod biało-czerwoną flagą w imię tych wartości, które zawsze były fundamentem tworzącym Rzeczpospolitą. Chwała bohaterom, chwała twórcom wolnej Polski i tym, którzy dziś jej służą i bronią jej granic! – zakończył Szef UdSKiOR.

 

--

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. 11 listopada został również rozbrojony okupacyjny garnizon niemiecki w stolicy. Wolne były Kraków, Lublin, Cieszyn. Z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się nowa Polska. Dzień później, 12 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski wydał rozkaz do polskich sił zbrojnych: – Żołnierze! Obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku! Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli!

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024