29 września br. uczniowie klas wojskowych i niemundurowych Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim złożyli uroczyste ślubowanie. W wydarzeniu, które poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, udział wziął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W tym roku ślubowanie złożyło 64 uczniów klas mundurowych – pierwszej i drugiej, którą przed rokiem ominęła ta możliwość ze względu na obostrzenia pandemiczne. Podczas ceremonii, która odbyła się na miejskim rynku, minister Kasprzyk uhonorował placówkę medalem „Pro Patria”, doceniając jej zasługi w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród polskiej młodzieży oraz propagowaniu takich wartości, jak miłość do ojczyzny czy pomoc bliźniemu. Szef UdSKiOR szczególne podziękowania złożył na ręce dyrektor Niepublicznego Technikum ZDZ Izabeli Pustuły, a także wszystkich pedagogów i uczniów szkoły.

 

To niezwykły moment, który zapadnie w pamięć nie tylko tych, którzy składali ślubowanie, ale i nas wszystkich. Wybrzmiały bowiem słowa ślubowania, które każdy z nas powinien odświeżyć sobie w sercu i wraz z młodym pokoleniem wypowiedzieć. W słowach tych bowiem zamyka się istota tego, co jest określane jako wspólnota narodowa i państwowa. Ślubowaliście publicznie, na sztandar z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, iż będziecie czynić wszystko dla dobra ojczyzny. Tym jest bowiem patriotyzm zarówno czasu wojennego, jak i czasu pokoju: jest to służba dla wspólnoty i poświęcenie samego siebie dla innych w imię wartości tworzących ten sam naród i jedno państwo – wyjaśnił Jan Józef Kasprzyk.

 

Patron Waszej szkoły, gen. Tadeusz Kościuszko, realizował ten patriotyzm w czasie niezwykle trudnym, kiedy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi rozdrapywana przez trzy ościenne mocarstwa. Jego następcy czynili to przez półtora wieku, kiedy Polska próbowała wybić się na niepodległość. Stało się to możliwe dopiero w roku 1918. Realizowali oni patriotyzm rozumiany jako miłość do Polski w czasie wojennym. Ten sam patriotyzm był udziałem pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Wyklętych i tych wszystkich, którzy walczyli w XX wieku o wolność Polski. Wy, szczęśliwie, możecie realizować patriotyzm czasu pokoju, który jest równie ważny i równie trudny jak patriotyzm czasu wojny. W służeniu wspólnocie z pewnością dopomoże Wam nauka w murach Waszej szkoły, a szczególnie w klasach mundurowych. Tutaj zdobędziecie umiejętność bycia odpowiedzialnym za siebie i za innych. Tu będziecie mogli czerpać garściami z tego, co stanowi przeszłość Rzeczypospolitej, po to, aby budować współczesność i aby niepodległą Polskę przenieść w przyszłe pokolenia – powiedział szef UdSKiOR, podkreślając, że uczniowie ostrowieckiego technikum są częścią „sztafety pokoleń”, która od wieków trwa na ziemiach polskich:

 

Łańcuch pokoleń ma w przypadku Rzeczypospolitej ponad tysiącletnią tradycję. Każde pokolenie jest ogniwem równie ważnym, jak wszystkie poprzednie i te, które przyjdą po nas. Jesteście niezwykle ważnym pokoleniem łączącym w sobie to, co było przeszłością Polski z tym, co będzie jej przyszłością. Jesteście równieśnikami tych, którzy potrafili w czasie największych prób dziejowych stawać w obronie wartości, wśród których niepodległość Rzeczpospolitej była, jest i będzie najważniejsza. Łańcuch pokoleń musi trwać, aby mógł trwać naród. Cieszę się, że macie świadomość tego, że uczestniczycie w czymś wielkim, w „sztafecie pokoleń”, która trwa od ponad tysiąca lat i trwać będzie dalej również dzięki Wam – Waszej służbie, nauce, a później, po skończeniu szkoły, czego życzę, w służbie w jednostkach mundurowych w Wojsku Polskim, policji, Straży Granicznej, ratownictwie medycznym, Straży Pożarnej. Dzięki temu możemy z optymizmem i radością patrzeć w przyszłość Polski – zakończył minister Kasprzyk.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele polskich władz, parlamentarzyści, żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjne z Radomia, Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic, rodziny uczniów oraz mieszkańcy Ostrowca. Wydarzenie uświetnił pokaz musztry paradnej i sprzętu wojskowego, a także występ Wojskowej Orkiestry Dętej z Radomia.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024