82 lata temu, 27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji Warszawy, utworzono konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski, powołując tym samym do istnienia Polskie Państwo Podziemne – unikatowy w skali światowej tajny system władz państwowych. W uroczystości upamiętniającej tę rocznicę, która odbyła się 27 września br. przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie, udział wziął szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Pamięć bohaterskich uczestników antyhitlerowskiej konspiracji uczcili – oprócz ministra Kasprzyka – licznie przybyli kombatanci, w tym p.o. prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci parlamentu i Wojska Polskiego, duchowni różnych wyznań, a także poczty sztandarowe oraz mieszkańcy stolicy.

 

List do uczestników uroczystości skierował m.in. prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu, odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Derę, prezydent dziękował kombatantom za ich walkę o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą: Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek oraz wdzięczność dla tych, którzy w służbie tego państwa gotowi byli ponieść każdą ofiarę. Na ręce obecnych tutaj weteranów składam uroczyste podziękowanie oraz hołd dla tysięcy naszych rodaków, którzy wytrwale i z honorem walczyli o wolność dla siebie i dla nas, ich potomków – napisał prezydent.

 

W przemówieniu pod obeliskiem poświęconym pamięci rozstrzelanych powstańców z pułku AK „Baszta” na warszawskim Mokotowie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że Służba Zwycięstwu Polski, powołana 82 lata temu, była największą podziemną organizacją, walczącą z nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej:

 

27 wrzesnia 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski – pierwsza podziemna organizacja, która miała prowadzić walkę z najeźdźcami w warunkach konspiracyjnych. Przekształcona następnie w Związek Walki Zbrojnej, a wreszcie w Armię Krajową, stała sie największą organizacją podziemną w dziejach Europy i świata, walczącą ze złem, bo tak trzeba, po latach, oceniać naszą walkę w czasie II wojny światowej – powiedział Jan Józef Kasprzyk, dodając:

 

Nasza walka z najeźdźcami była kolejną w dziejach świata odsłoną walki dobra ze złem. My, Polacy, jak zawsze w historii, stanęliśmy po stronie dobra i wartości brutalnie podeptanych w 1939 roku przez Niemców i Rosję, odpowiedzialnych za wybuch II wojny światowej – zakończył szef UdSKiOR.

 

Uroczyste odczytanie Apelu Pamięci poprzedziła wspólna modlitwa pod przewodnictwem przedstawicieli duszpasterstw wojskowych: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Szef sekretariatu biskupa polowego Wojska Polskiego ks. mjr Marcin Janocha poprowadził modlitwę w intencji władz cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego oraz uczestników konspiracji w czasie II wojny światowej.

 

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy oddali hołd bohaterom polskiego podziemia, składając przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego wieńce i wiązanki kwiatów. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty w imieniu minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024