W samo południe 3 września br. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się Apel z okazji święta Kawalerii Polskiej, który rozpoczęła uroczysta zmiana posterunku i przyjęciu meldunku przez pełniącego obowiązku dowódcy Garnizonu Warszawa pułkownika Tomasza Dominikowskiego.

 

W tym szczególnym święcie uczestniczyli Szwadron Kawalerii WP, Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a także poczty sztandarowe jednostek wojskowych dziedziczących tradycje kawaleryjskie i prezesi stowarzyszeń kawaleryjskich. W Apelu wziął także udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wygłosił okolicznościowe przemówienie:

 

– Kawaleria Polska to odbicie ducha narodu. To odwaga, honor, dobrze rozumiana brawura, ale nade wszystko to, że zawsze trzeba sobie wysoko zawieszać poprzeczkę, jak przy konnym skoku, a serce przenosić za przeszkodę. Chciałbym życzyć tym wszystkim, którzy dziedziczą tradycje kawaleryjskie dobrej służby, przekonania o tym, że są Państwo Rzeczypospolitej bardzo potrzebni.

 

Po Apelu Pamięci oraz salwie honorowej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła defilada.

 

--

Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia zwycięstwo naszych kawalerzystów nad trzykrotnie liczniejszą Konarmią Siemiona Budionnego w bitwie pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. – największej i zarazem ostatniej wielkiej bitwie kawaleryjskiej XX wieku.

 

Chociaż w wyniku postępu technologicznego jednostki kawaleryjskie zostały zastąpione przez jednostki zmechanizowane i pancerne to w Wojsku Polskim ostał się oddział konny. To Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, którego podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach państwowych, wojskowych oraz patriotyczno-religijnych w składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie garnizonu Warszawa.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024