15 grudnia br., w Rzeszowie szef UdSKiOR wraz z wojewodą podkarpackim wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej działalności instytucji państwowych w obszarze opieki i pomocy kombatantom, ofiarom represji powojennych oraz działaczom opozycji antykomunistycznej. Przedmiotem rozmowy była również dotychczasowa współpraca pomiędzy instytucjami i służbami państwowymi a organizacjami pozarządowymi, której celem jest niesienie pomocy naszym Bohaterom w dobie pandemii.

 

Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przywitała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała za podjętą inicjatywę spotkań z bohaterami naszej wolności w trudnym dla wszystkich czasie epidemii: – Zarówno środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej, jak i kombatantów są nam szczególnie bliskie. Troszczymy się o pamięć historyczną w naszym województwie. Podejmowaliśmy szereg działań przy wsparciu urzędów centralnych. Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, nie mógł odbyć się Kongres Działaczy Opozycji Komunistycznej, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Pamiętamy jednak o wszystkich Tych, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej, utrzymujemy kontakt, organizujemy również wydarzenia online – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

 

Wizyta ministra Jana Józefa Kasprzyka na Podkarpaciu ma związek z ogólnopolską akcją świąteczną Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, adresowaną do kombatantów, ofiar represji z powodów politycznych i działaczy opozycji antykomunistycznej. Jak zaznaczył szef Urzędu, w ubiegłych latach kombatanci, ofiary represji oraz działacze opozycji brali udział w organizowanych w Warszawie spotkaniach opłatkowych: – W tym roku musieliśmy przyjąć inne rozwiązanie. Z opłatkiem, kartkami świątecznymi przygotowanymi przez przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych z całej Polski w ramach akcji „Serce za odwagę” i drobnymi upominkami docieramy bezpośrednio do domów dotychczasowych uczestników naszych spotkań. Ta krótka chwila rozmowy i przekazania życzeń jest dla weteranów, bohaterów naszej wolności bardzo ważna – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Minister mówił również o innych akcjach dedykowanych kombatantom, m.in. o inicjatywie „Obiady dla bohaterów”, która objęła swym zasięgiem kilkanaście tysięcy osób w skali całego kraju: – Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, wolontariuszom, służbom mundurowym, że włączyły się w tę wspaniałą akcję solidarności, która w sposób realny pokazuje, jak należy budować więź międzypokoleniową. To modelowy przykład, jak budować społeczeństwo obywatelskie. To także wyraz wdzięczności za to, że my możemy żyć w wolnej Polsce, dlatego, że pokolenia minione, kiedy walczyły o Polskę myślały o tych pokoleniach, które przyjdą po nich.

 

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał także, że w tym roku, dzięki decyzjom rządu i ustawom przyjętym przez parlament wprowadzono również istotne zmiany w prawie, które poprawiły sytuację grup szczególnie dotkniętych w okresie PRL. Chodzi m.in. o nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która wprowadziła dodatkowe świadczenia wyrównawcze. W tym roku przyjęto także ustawę o zadośćuczynieniu Sybirakom, dzięki której osobom zesłanym w głąb nieludzkiej ziemi wypłacane są jednorazowe odszkodowania. Na ten cel państwo zabezpieczyło 300 mln zł. Do tej pory o to odszkodowanie wystąpiło ponad 16 tys. osób.

 

W konferencji wziął także udział Krystian Fila, reprezentujący Fundację Nie Zapomnij o Nas, jedną z organizacji pozarządowych, które codziennie w czasie epidemii dostarczają ciepłe posiłki oraz paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym kombatantom i działaczom opozycji antykomunistycznej. Ta pomoc trafia m.in. do osób z woj. podkarpackiego i jest finansowana dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

– Cieszę, że pomoc kombatantom łączy wiele środowisk, które mają przed sobą jeden cel – wspierać i jednoczyć – powiedział Krystian Fila.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024