Centralna Biblioteka Wojskowa nie jest tylko miejscem, gdzie czytelnik może obcować z literaturą specjalistyczną związaną z historią wojskowości. Jest to też miejsce tętniące życiem niepodległościowym. Tutaj odbywają się wydarzenia, które odwołują się do przeszłości po to, aby kreować rzeczywistość i marzyć o przyszłości – powiedział podczas wtorkowego spotkania opłatkowego z pracownikami CBW szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, dziękując zarazem, że nie są państwo tylko biblioteką, ale jedną z najważniejszych instytucji oddziałujących na polską kulturę.

 

Jak mówił Jan Józef Kasprzyk, przy okazji dzielenia się opłatkiem warto wspomnieć niezwykły moment w polskich dziejach, który ma wymiar również symboliczny – Wigilię roku 1914. To właśnie, zaznaczył, ta Wigilia, jaka odbyła się pod Łowczówkiem w czasie bitwy toczonej przez Legiony Polskie i ten niesamowity moment, kiedy w podzielonej przez zaborców ojczyźnie, rozerwanej przez linię okopów, jest tak istotny również współcześnie. Wśród waśniących się ze sobą wybrzmiała wówczas wspólna, pod niebo podniesiona kolęda „Lulajże Jezuniu”. Zapamiętali to Ci, którzy walczyli w Pierwszej Brygadzie Legionów, ale zapamiętali to też ci, którzy walczyli po drugiej stronie frontu. To ich wtedy połączyło – przypomniał szef urzędu.

 

Dlatego też, zdaniem Jana Józefa Kasprzyka, właśnie ten moment współcześnie powinniśmy często przywoływać. Możemy się różnić, możemy się dzielić, ale w sprawach najważniejszych musimy zanosić jedną modlitwę do Boga: aby błogosławił Ojczyźnie. Ojczyźnie wspólnej, którą musimy budować razem, choć często różnimy się i dzielimy. Ale tak, jak wtedy oni, w latach pierwszej wojny światowej wiedzieli, że linie okopów nie mogą wejść głęboko w serca, tak i my musimy dziś o tym pamiętać. I tego wszystkim państwu obecnym dziś na naszym spotkaniu życzę: niech te linie podziałów, linie okopów nigdy nie wyryją się zbyt głęboko w polskich sercach, bo inaczej przestaniemy być wspólnotą, a wtedy ci, którzy patrzą z nieprzyjaźnią na nas, będą się cieszyć dodał.

 

Podczas spotkania opłatkowego wręczone zostały medale „Pro Patria”, a list okolicznościowy do uczestników skierował marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024