Przywołujemy postać pułkownika Waleriana Tumanowicza. Należał on do tego pokolenia, które urodziło się w okresie zaborów. Ci ludzie nie wiedzieli czym jest Polska niepodległa i czym jest wolność, ale kochali swoją ojczyznę, mimo że nie było jej na mapie świata. Jako młody człowiek Walerian Tumanowicz, wstępując do Legionów, walczył w III Pułku Piechoty Legionów Polskich. Pokazał swoim przykładem, że polscy Ormianie stoją zawsze po stronie niepodległości Rzeczypospolitej. Podczas II wojny światowej, swoją chwalebną służbą wojskową dla Polski, udowadniał to raz jeszcze. Nie mógł pogodzić się z tym, że Rosja znów będzie stanowiła dominantę. Był człowiekiem niezwykle odważnym o ogromnym temperamencie, jak na Ormian przystało. Wiedział, że w sprawie niepodległości należy poświęcić wszystko. Oddany był bez reszty dobru wspólnemu Rzeczypospolitej – mówił w sobotę, 18 listopada br., szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas spotkania zorganizowanego w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego w Warszawie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o ppłk. Walerianie Tumanowiczu, żołnierzu Legionów, oficerze Wojska Polskiego, jednym z Żołnierzy Wyklętych. Film „Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem - Walerian Tumanowicz Żołnierz Wyklęty” powstał przy wsparciu UdSKiOR.

 

Był żołnierzem, który powinien być przez nas wydobyty z mroków niepamięci i przywołany szerzej polskiemu społeczeństwu. Jest on przykładem człowieka, którego motywem działania była miłość do niepodległej Polski. Za tę miłość zapłacił najwyższą cenę, cenę swojego życia. Pułkownik Tumanowicz był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, oficerem Korpusu Ochrony Pogranicza, obrońcą Polski w 1939 roku. Był jednym z najodważniejszych członków Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Mielcu. Na końcu został żołnierzem wyklętym, wchodząc w struktury II Zarządu Wolności i Niezawisłości. Walczył z dyktatem jałtańskim, który narzucono Polsce. Nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę suwerenności. Za to 70 lat temu został skazany na śmierć przez komunistów – powiedział szef UDSKiOR i dodał, że pamięć o Walerianie Tumanowiczu jest niezwykle żywa wśród polskich Ormian.

 

Ważne jest, aby wspomnienie o naszym bohaterze trwało w szerszym kręgu naszego społeczeństwa. Służyć temu będzie m.in. film, który powstał dzięki inicjatywie m.in. Fundacji Ormiańskiej i skromnemu wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Mamy nadzieję, że będzie pierwszym krokiem do tego, aby postać Waleriana Tumanowicza stała się powszechnie znana – stwierdził.

 

Na spotkaniu obecna była m.in. córka Waleriana Tumanowicza.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024