Obchody 73 rocznicy wileńskiej operacji „Ostra Brama” rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. św. Teresy, w pobliżu kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po Mszy uczestnicy przenieśli się na cmentarz na Rossie, by przy grobach polskich żołnierzy złożyć hołd bohaterom wileńskiego powstania. W uroczystościach, poza przedstawicielami wileńskiej placówki dyplomatycznej i środowiskami kombatanckimi z Polski, Litwy i Białorusi, udział brała także licznie przybyła młodzież.

 

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentowali Jan Sroka i Magdalena Merta, która w imieniu p.o. Szefa Urzędu Jana Józefa Kasprzyka, zabrała głos podczas uroczystości na Rossie. Tego samego dnia po południu w Domu Kultury Polskiej w Wilnie młodzież z gimnazjum im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Czarnem przedstawiła program artystyczny poświęcony losom Żołnierzy Wyklętych, odbyły się tam także występy polonijnych chórów z Białorusi i Litwy.

 

Następnego dnia uczestnicy obchodów pielgrzymowali do wsi Bogusze, w miejsce gdzie wojska sowieckie dokonały zdradzieckiego rozbrojenia polskich oddziałów, i gdzie po dziś dzień stoi dom, w którym spotkało się polskie i sowieckie dowództwo, a także do Kalwarii i Kolonii Wileńskiej, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji poległych i pomordowanych uczestników walk. Nieplanowanym wcześniej, ale nadzwyczaj miłym elementem pielgrzymki była wizyta przy wzniesionym niedawno upamiętnieniu poległych akowców w Boguszach, oraz spotkanie z niezwykle gościnnymi i uradowanymi wizytą delegacji miejscowymi Polakami.

 

Wieczornemu koncertowi patriotycznemu w wykonaniu barda Arkadiusza Haszlera towarzyszył miły nieoficjalny akcent, zebrani odśpiewali bowiem chóralne „Sto lat” na cześć pani pułkownik Weroniki Sebastianowicz, weteranki Armii Krajowej i zasłużonej działaczki kombatanckiej, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie oraz członka Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, która tego dnia obchodziła imieniny. Najlepsze życzenia odebrał też prowadzący uroczystości Jacek Bartczak świętujący w tym dniu urodziny.

 

W poniedziałek, 10 lipca uczestnicy zgromadzili się w podwileńskich Ponarach, by złożyć hołd pomordowanym tam w czasie II wojny światowej przez litewskich szaulisów mieszkańcom Wilna.

 

W czasie uroczystości na ręce przedstawicieli UdSKiOR wielokrotnie składano gorące podziękowania dla Jana Józefa Kasprzyka oraz całego zespołu instytucji za wkład w zorganizowanie wileńskich obchodów.

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024