Uczestnicy Pielgrzymki Weteranów 28 marca 2017 r. modlili się nad polskimi mogiłami z lat 1940-1947 cmentarzach w Hajfie, Jaffie i Ramli w Izraelu.  Na każdym z cmentarzy weterani i przedstawiciele władz państwowych złożyli wieńce i zapalili biało-czerwone znicze.

 

Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że obecność weteranów II wojny światowej i polskich władz na cmentarzach w Izraelu świadczy o tym, że Polska nie zapomina o swoich bohaterach. W takich miejscach bardzo silnie przemawiają słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który przy Grobie Nieznanego Żołnierza mówił, że polscy żołnierze musieli umierać w wielu miejscach świata, aby zaświadczać, że nie ma Europy sprawiedliwej bez niepodległej Polski na jej mapie. Te groby tutaj, groby żołnierzy, którzy nie zginęli w walce, ale z wycieńczenia po latach pobytu w łagrach, świadczą o tym, że Polska jest tam, gdzie są polskie nagrobki, że ślad polskości sięga prawie trzy tysiące kilometrów od granic Rzeczypospolitej – mówił Jan Józef Kasprzyk.


Na pierwszym odwiedzonym podczas pielgrzymki Cmentarzu Wojennym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Hajfie, obok około 800 grobów żołnierzy m.in. Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, znajduje się pięć polskich grobów żołnierskich z lat 1942-1946. Kolejną nekropolią odwiedzoną przez polską delegację był Cmentarz Chrześcijański w Tel Awiwie-Jaffie. Nekropolia powstała w XIX wieku, gdy Palestyna była częścią Imperium Osmańskiego. Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt polskich grobów z lat 1941-1965, w tym pięć grobów żołnierskich z lat 1941-1946.


W Ramli uczestnicy patriotyczno-religijnej podróży uczcili pamięć rodaków  spoczywających na Cmentarzu Wojennym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Podczas uroczystości głos zabrali wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który zwracając się do weteranów podkreślił, że są najlepszymi świadkami historii. Nie byłoby wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej, gdyby nie wasza ofiara, wasza walka, gdyby nie ofiara też tych, których groby czcimy od początku tej pielgrzymki – mówił wicemarszałek. Wyraził też wdzięczność za postawę polskich żołnierzy, którzy walcząc na wielu frontach II wojny światowej, do dziś są źródłem siły i dumy dla narodu polskiego. Przypomniał przy tym nie tylko wysiłek zbrojny Armii Andersa, ale także tych żołnierzy, którzy nie zdążyli do niej dołączyć i jako prości żołnierze przeszli szlak bojowy mając za plecami bagnety i lufy NKWD.

 

Nekropolia w Ramli powstała w czasie I wojny światowej, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę w 1917 r. Znajdują się na niej 272 polskie mogiły żołnierskie z lat 1940-1947. Łącznie spoczywa tam 4468 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, 891 żołnierzy innych narodowości z obydwu wojen oraz 525 osób (żołnierze, policjanci, cywile) z okresu międzywojennego i z lat powojennych.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024