Po 72 latach od śmierci w zasadzce UB, z honorami złożono w rodzinnym grobie w Konstantynowie (woj. lubelskie) doczesne szczątki Józefa Bosia, ps. Lot, Franek, Żołnierza Niezłomnego walczącego z kolektywizacją wsi.

Józef Boś został odnaleziony przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w 2021 roku.

 

W państwowych uroczystościach pogrzebowych w asyście honorowej Kompanii saperów z 1 Warszawskiej Dywizji Pancernej, które rozpoczęła Msza św. udział wziął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

 

Kiedy zginął w ubeckiej obławie miał zaledwie 28 lat i niemal całe życie przed sobą, które nie tylko zostało przerwane, ale także skazano tego człowieka na zapomnienie. Spoczął w bezimiennym grobie. Taki był właśnie los wielu zamordowanych ofiar stalinowskiego terroru mówił o śp. Józefie Bosiu minister Parell.

 

List od Prezydenta RP przeczytał doradca Prezydenta Łukasz Rzepecki. Głos zabrali także poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Stefaniuk, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Po Mszy św. w kondukcie żałobnym w asyście orkiestry wojskowej z Siedlec najbliższa rodzina wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości, w tym licznie zgromadzonymi pocztami sztandarowymi odprowadzili śp. Józefa Bosia na miejsce wiecznego spoczynku.

---

Józef Boś ps. Lot urodził się 19 września 1924 r. w Boninie, gm. Sarnaki w rodzinie Stanisława i Rozalii Bosiów. Uczestnik konspiracji niepodległościowej współpracujący z grupą kpt. WP i AK Władysława Łukasiuka ps. „Młot”. Zagrożony aresztowaniem wyjechał w 1947 r. na Pomorze Zachodnie. Aresztowany w 1948 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Gryficach. Po ucieczce z konwoju, ukrywał się przez kolejne cztery lata, działając przeciwko kolektywizacji wsi. Przeprowadzał akcje propagandowe i ulotkowe przeciwko tworzeniu w Polsce sowchozów i kołchozów. Utrudniał ich funkcjonowanie poprzez niszczenie należącego do tych spółdzielni mienia. Przeprowadzał rozmowy z rolnikami o konsekwencjach tworzenia takiej formy własności ziemi. W wielu wsiach obejmujących teren jego działania nigdy nie zdołano utworzyć Państwowych Gospodarstw Rolnych, ani zmusić rolników do wstąpienia do spółdzielni. Zamordowany 11 września 1952 r. w pobliżu wsi Krzepocin w zasadce przeprowadzonej przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie wspartych. 12. Pułkiem KBW Ziemi Szczecińskiej. Szczątki Józefa Bosia zostały odnalezione 1 grudnia 2021 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w toku śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigana Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z udziałem powołanych do sprawy jako biegłych pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie oraz Szczecinie, podczas prac prowadzonych przez prokuratora na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024