4 grudnia br., w przededniu 156. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim, sędzią mjr. Bogusławem Nizieńskim, dr. Andrzejem Anuszem oraz przedstawicielami kierownictwa Urzędu złożyli wieniec przed pomnikiem jednego z Ojców naszej Niepodległości.

 
Tego samego dnia Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował w Belwederze uroczyste posiedzenie Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pod przewodnictwem sędziego mjr. Bogusława Nizieńskiego oraz Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych pod przewodnictwem minister Zofii Romaszewskiej. Podczas spotkania minister Kasprzyk wręczył pamiątkowe dyplomy członkom obu Rad oraz odznaczył prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego medalem "Pro Bono Poloniae".

Marszałek Piłsudski wielokrotnie wskazywał jak ważna jest troska o pamięć, o przeszłość, historię. Bez tego nie można budować współczesności i marzyć o przyszłości. Wielokrotnie mówił, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Jestem głęboko przekonany, że doktor Karol Nawrocki jest realizatorem przesłania Józefa Piłsudskiego dbając o Polską pamięć, historię i jako wyśmienity historyk i jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Serdecznie dziękuję za wszystkie Pana działania. "Pro Bono Poloniae" dla dobra Polski — takie jest Pańskie życie i Pana poświęcenie powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Następnie głos zabrał odznaczony przez ministra Kasprzyka medalem "Pro Bono Poloniae" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

 

To ogromny zaszczyt dla mnie osobiście oraz dla Instytutu Pamięci Narodowej znaleźć się w tym miejscu, aby odebrać tak ważne odznaczenie. Patrzę teraz na ojców mojej, czyli ludzi urodzonych w latach osiemdziesiątych, wolności. Widzę tych, którzy walczyli o Polskę wolną, suwerenną i niepodległą po to, aby moje pokolenie mogło żyć właśnie w niej – zaznaczył Karol Nawrocki, zwracając się do kombatantów, weteranów i działaczy antykomunistycznych.

 

List do uczestników uroczystego posiedzenia skierował prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała doradca prezydenta Zofia Romaszewska przekazując także biało - czerwoną flagę

.

Biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli naszej Ojczyzny. Jest spoiwem łączącym naszą narodową wspólnotę, strażnikiem rodzimych tradycji i widomym znakiem patriotyzmu – zaznaczył prezydent.

 

Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk otrzymał od przewodniczących obu Rad pamiątkową statuetkę oraz kopię obrazu Wojciecha Kossaka.

 

Po uroczystym wręczeniu podziękowań głos ponownie zabrał szef UdSKiOR

 

Bardzo dziękuję Państwu za dotychczasową współpracę podczas której mogliśmy dokonać bardzo wiele dla podopiecznych Urzędu. Państwo jako członkowie rad znają bardzo dobrze te zmiany, gdyż sami je opiniowaliśmy. Jednak warto kilka przypomnieć. Udało się między innymi zwiększyć pomoc dla kombatantów, zwiększone zostały środki finansowe, wprowadziliśmy wiele programów jak np. program dofinansowania aparatów słuchowych. Te zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie Państwa opinie, podpowiedzi i rady. Za to serdecznie dziękuję. Ostatnie lata były przełomowe w myśleniu o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Dzięki kolejnym nowelizacjom ustawy zostały wprowadzone świadczenia wyrównawcze do emerytur. Znacząco również wzrosło świadczenie, które Państwu jest przyznawane za to, że walczyliście o Polskę, nie dlatego, że jesteście ubodzy. I to była ta zmiana w sposobie myślenia – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR przypomniał, że w ciągu ośmiu lat Urząd zorganizował ponad półtora tysiąca uroczystości w kraju i za granicą: Państwo jako świadkowie historii, uczestnicy wydarzeń byli najważniejsi. Dla młodego pokolenia i małych miejscowości spotkanie z Wami było okazją do mocniejszego budowania tożsamości lokalnej, małej ojczyzny. Bez Państwa wsparcia uroczystości byśmy nie przygotowali. To Was jako świadków historii stawialiśmy na pierwszym miejscu. Kiedy podczas uroczystości spotykają się przedstawiciele pięciu pokoleń, od najstarszych po tych najmłodszych to znaczy, że Polska trwa i będzie trwała wiecznie.

 

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024