18 kwietnia br. w przededniu 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach upamiętniających polskie i żydowskie ofiary II wojny światowej zamordowane z ręki niemieckiego okupanta i pogrzebane na przedwojennym stadionie Skry, a na Cmentarzu Żydowskim oddał hołd powstańcom.

 

Na uroczystości przy pomniku Wspólnego Męczeństwa, miejscu kaźni ponad siedmiu tysięcy Polaków i polskich Żydów - ofiar niemieckich egzekucji, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, władz miasta, organizacji i fundacji żydowskich, studenci szkół wojskowych, młodzież szkolna oraz Ocaleni z Zaglady i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.


Upamiętnienie z oprawą asysty i orkiestry wojskowej rozpoczęło się odegraniem i odśpiewaniem hymnu Polski po którym odczytano listy okolicznościowe m.in. od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Kilka słów do zebranych skierował także Gideon Nissenbaum z Fundacji Rodziny Nissenbaumów, która objęła opieką miejsce męczeństwa.


W trakcie uroczystości duchowni katoliccy i żydowscy modlili się w intencji wszystkich zamordowanych na terenie dawnego klubu sportowego Skra, a po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej złożono wieńce i zapalono znicze.
Następnie delegacja UdSKiOR z ministrem Kasprzykiem udała się na Cmentarz Żydowski, gdzie oddała hołd żołnierzom i przywódcom Żydowskiego Związku Wojskowego, przedwojennym oficerom Wojska Polskiego, którzy w trakcie powstania w getcie ściśle współpracowali z ZWZ – AK. Kwiaty złożono pod macewą upamiętniającą Pawła Frenkla, przywódcę ŻZW i jego  pod macewą Żydowskiej Organizacji Bojowej.

 

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024