10 października br. w Toruniu odbyło się otwarcie wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Wernisaż poprzedziła Msza święta podczas której homilię wygłosił ks. prof. UKSW dr. hab. Paweł Mazanka CSsR – autor książki, która stanowiła inspirację do utworzenia wystawy. W uroczystości wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

 

– To nie jest przypadek, ze od pierwszych dni II wojny światowej, od pierwszych dni okupacji duchowni rzymsko-katoliccy stali się pierwszymi ofiarami zarówno reżimu narodowo-socjalistycznego, jaki nieśli ze sobą Niemcy, jak i komunistycznego, jaki nieśli za sobą bolszewicy – powiedział minister Kasprzyk. Podkreślił on także, jak ważny był charakter posługi Sióstr Sakramentek i Ojców Redemptorystów, którzy w czasie okupacji nie ograniczali się jedynie do posługi duchownej, ale także materialnie starali się wspierać mieszkańców Warszawy: Polscy duchowni stanęli po stronie wartości. Nie opuścili walczących o niepodległość żołnierzy i ludności cywilnej dając jej pomoc i schronienie. Nieśli pomoc nie tylko duchową, ale także tę która w trakcie walki była najbardziej potrzebna - medyczną, zapatrywali w żywność. Ta wystawa to opowieść nie tylko o heroizmie, bohaterstwie i historii, ale o tym, że Polacy zawsze stawali po stronie dobra.

 

Duchowieństwo polskie przez cały okres II wojny światowej posługiwało swoim siostrom i braciom niejednokrotnie składając w ofierze własne zdrowie i życie. Takie postaci, jak o. Maksymilian Kolbe, abp Antoni Julian Nowowiejski, o. Euzebiusz Huchracki, czy bohaterowie wspomnianej wystawy to najlepszy przykład realizowania słów zawartych w Ewangelii wg. Św. Jana „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

 

Ekspozycja Agaty Ziemeckiej pt. „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” prezentuje tragiczne losy trzydziestu zakonników z klasztoru przy ul. Karolkowej na warszawskiej Woli i trzydziestu czterech zakonnic z Rynku Nowego Miasta w Warszawie, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. W czasie II wojny światowej te dwie ofiary stały się największą daniną krwi wśród osób konsekrowanych.

 

Poruszająca wystawa przygotowana została na podstawie i w uzupełnieniu do publikacji o zbliżonym tytule: „Boję się śmierci pod gruzami. Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim” autorstwa ks. prof. UKSW dr. hab. Pawła Mazanki CSsR, która na rynku wydawniczym ukazała się w minionym roku. W 76. rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego wyjątkowa ekspozycja została zaprezentowana w stolicy. Poza Warszawą i Toruniem wernisaż wystawy zaplanowano jeszcze w Elblągu i Gdyni.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024