4 października br. w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ppor. Lucyny Alicji Adamkiewicz ps. „Ewa” – łączniczki w Warszawskim Okręgu Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźniarki niemieckich obozów jenieckich i koncentracyjnych. Oprócz rodziny zmarłą pożegnali przedstawiciele władz państwowych, w tym szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oraz mieszkańcy stolicy.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. ppor. Lucyny Adamkiewicz rozpoczęły się Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, której przewodniczył ks. ppor. Andrzej Bawer. Po zakończeniu nabożeństwa kondukt żałobny udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie trumna z ciałem zmarłej została złożona w grobie rodzinnym. Uroczystości pogrzebowe śp. ppor. Lucyny Adamkiewicz odbyły się z asystą wojskową, a żołnierze pożegnali bohaterkę salwą honorową.


W ostatniej drodze, oprócz rodziny i przyjaciół, powstańczyni towarzyszyli przedstawiciele władz państwowych, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy. Obecni byli – oprócz szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – m.in. szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Paweł Dycht.


Wspominając zasługi zmarłej, Jan Józef Kasprzyk podkreślił odwagę i zaangażowanie, z jaką najpierw broniła ona niepodległości, a następnie – historycznej prawdy o zbrodniach dokonywanych w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady: – Stoimy dzisiaj przy trumnie jednej z tych – mówił – której zawdzięczamy naszą wolność. Chcemy podziękować jej za wspaniałe świadectwo życia pełnego miłości do Rzeczypospolitej, współobywateli i drugiego człowieka. Pani Lucynie dziękujemy, że 77 lat temu nie zabrakło jej odwagi, by na barykadach powstańczej Warszawy walczyć o to, co jest najcenniejsze dla wszystkich narodów: o niepodległość. Dziękujemy, że walczyła o prawdę historyczną o zbrodniach niemieckich dokonywanych na narodzie polskim, czego sama doświadczyła w tych dwóch straszliwych miejscach kaźni: w Auschwitz oraz Mauthausen- Gusen.

 

Dziękujemy, że miłością do niepodległej Polski potrafiła zarażać i oddziaływać nią na młode pokolenia, które kształtują współczesność i kształtować będą przyszłość Rzeczypospolitej – podsumował szef UdSKiOR.

 

Jako uczestniczka Powstania Warszawskiego, a następnie więźniarka niemieckich obozów jenieckich i koncentracyjnych śp. Lucyna Adamkiewicz była bardzo ważnym świadkiem historii z czasów II wojny światowej. Swoimi wspomnieniami chętnie dzieliła się z innymi, zwłaszcza młodzieżą. Do końca życia pozostała zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski oraz pielęgnowanie pamięci o jej najnowszej historii odebrała wiele odznaczeń państwowych, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oświęcimski, Złoty Medal za „Zasługi dla Obronności Kraju” oraz Medal „Pro Patria”.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024