7 sierpnia br. na rynku w Miechowie przed pomnikiem ku czci bohaterów poległych w walkach o całość, wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1794-1918 kwiaty złożyli uczestnicy LVI (41. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, którzy dzień wcześniej wyruszyli z Krakowa. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni, służby mundurowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że mieszkańcy Miechowa w 1914 roku wyjątkowo serdecznie witali wkraczających do miasta strzelców Józefa Piłsudskiego:

 

I Kompania Kadrowa stanowiła kontynuację tej walki, która została przerwana przez Moskali w latach 1863-1864. Tu, w Miechowie, wielu ludzi wierzyło, że Kadrówka niesie ze sobą wolną Polskę. Dowodem tego były kwiaty rzucane pod stopy piechurów i na siodła ułanów. Pokazywało to, że idea niepodległości i walki o wolność znajduje w społeczeństwie z dnia na dzień coraz większe poparcie – ocenił minister Kasprzyk, dodając:

 

Miłość do Polski to miłość do Matki. Mówił o tym św. Jan Paweł II, wskazując, że patriotyzm osadzony jest w czwartym przykazaniu Bożym. Miłość do Rzeczpospolitej jest zatem wypełnieniem woli Bożej i naszego obywatelskiego obowiązku – powiedział szef UdSKiOR.

 

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Bono Poloniae” dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie mgr inż. Marię Paschek. Medal „Pro Patria” otrzymali: ułan Marta Witkowska i burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski.

 

Po ceremonii złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci poległych w walkach o niepodległość i wolność Polski w latach 1794-1918 uczestnicy wydarzenia odśpiewali pieśń I Brygady Legionów Polskich, po czym Kadrówka” wyruszyła w dalszą drogę.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024