107 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku, strzelcy Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa w stronę Królestwa Polskiego w celu wywołania antyrosyjskiego powstania. Na krakowskich Oleandrach 6 sierpnia br. wczesnym rankiem odbył się uroczysty apel inaugurujący LVI Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej – coroczną pielgrzymkę patriotyczną śladami tych, którzy tuż po wybuchu I wojny światowej poszli upomnieć się o sprawę polską.

 

Wyruszającym do Kielc uczestnikom tegorocznej „Kadrówki” towarzyszył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – wieloletni Komendant Marszu, a obecnie jego Komendant Honorowy. Minister Kasprzyk ocenił, że najważniejszym celem tych, którzy w 1914 roku wyruszyli do zaboru rosyjskiego z będącego pod zaborem austriackim Krakowa, było podniesienie na duchu społeczeństwa polskiego:

 

107 lat temu strzelcy Józefa Piłsudskiego wyszli stąd, z krakowskich Oleandrów, jak pisał późniejszy Marszałek, „czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Byli to rówieśnicy uczestników Marszu Szlakiem „Kadrówki” – najmłodszy „Kadrowiak” liczył 14 lat, a najstarszy 39. Swoją młodością chcieli oni nie tylko skruszyć kordony państw zaborczych, ale przede wszystkim zarazić wiarą w Polskę polskie społeczeństwo, nieco uśpione i mocno przestraszone po klęsce powstania styczniowego. I to im się udało – zarazili wiarą w Polskę i w to, że Polska powróci na mapy Europy i świata, większą część społeczeństwa, choć wtedy, w sierpniu 1914 roku, niewielu w to wierzyło – powiedział Jan Józef Kasprzyk, zwracając się w sposób szczególny do uczestników tegorocznej „Kadrówki”:

 

Józef Piłsudski do zgromadzonych tu strzelców wygłosił 3 sierpnia słynny rozkaz, w którym powiedział: „jedynym Waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały”. I to jest przesłanie również do nas współczesnych, do uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej i do każdego z nas: jedynym naszym znakiem jest Orzeł Biały. Bierzmy wszystko, co nas łączy, i odrzucajmy to, co nas dzieli. A łączyć nas powinna miłość do Rzeczpospolitej i traktowanie niepodległości jako najcenniejszego daru danego ludziom, narodom i państwom – zakończył Szef UdSKiOR.

 

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych. Pierwsze z wymienionych odznaczeń otrzymali: Małgorzata Marcinek-Marek, Andrzej Marcinek i Krzysztof Nowakowski, zaś medalem „Pro Patria” wyróżniony został Antoni Cieślik.

 

LVI Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej swój pochód zakończy 12 sierpnia br. w Kielcach, upamiętniając na trasie przemarszu wiele miejsc związanych z historią strzelców Józefa Piłsudskiego.

 


 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024