W 1920 roku Polska odrodzona po latach zaborów musiała stanąć do walki z bolszewickim imperium chcącym podporządkować sobie Europę. W tych trudnych, ale zarazem chwalebnych dla nas chwilach mogliśmy liczyć na pomoc humanitarną, materiałową, a także współpracę wojskową innych krajów Europy i Świata. Właśnie o tym opowiada wystawa „Polska 1920 – Przyjaciele”, której otwarcie miało miejsce 13 sierpnia br. w Galerii Plenerowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

O wadze wydarzeń z 1920 roku, których stulecie w najbliższych dniach będziemy obchodzić w swoim przemówieniu powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk:

 

- Gdyby nie zwycięstwo roku 1920 Europa oparta na tych fundamentach, na których wznosiła się od wieków przestałaby istnieć. To jest istota wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, która była zderzeniem dwóch światów: cywilizacji łacińskiej po której opowiedziała się Polska i antycywilizacji komunistycznej, które niosły bolszewickie, rosyjskie bagnety.

 

Minister Jan Józef Kasprzyk w czasie uroczystości odznaczył medalem „Pro Bono Poloniae” płk. Jarosława Kowala oraz medalami „Pro Patria” gen. dyw. Prof. Grzegorza Gieleraka i gen. bryg. Karola Molendę.

 

Z rąk Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej dr. Jana Tarczyńskiego medal „Stulecia CBW” otrzymała Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

 

Na wystawie prezentowane są fotografie, mapy, schematy, grafiki i plakaty pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej. Ekspozycja prezentowana będzie w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu do 12 września 2020 roku.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024