12 listopada 2018 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny” dedykowany tym wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów walczyli, cierpieli i ginęli za Polskę. Przed rozpoczęciem części artystycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem "Pro Patria" kombatantkę p. Zofię Gordon, działaczkę społeczną p. Agnieszkę Dzięgielewską oraz Prezesa Polskiej Grupy Energetycznej S.A. p. Henryka Baranowskiego za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

 

Dziękujemy Wam za to, że walcząc o wolną Polskę nie myśleliście tylko o sobie i o swoim pokoleniu ale za to, że myśleliście o nas, czyli o tych co przyjdą w następnych pokoleniach. Wasz trud walki o suwerenność służyć miał temu aby przyszłe pokolenia mogły przejść przez życie nie w kajdanach niewoli ale wolne. Za to Szanowni Państwo jestesmy Wam dozgonnie wdzięczni i zobowiązani - tymi słowami Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk dziękował Weteranom Walk o Niepodległość za ich walkę i poświęcenie dla Ojczyzny.

 

Minister Kasprzyk wspominał również osobę premiera Ignacego Jana Paderewskiego, którego utwory zabrzmiały podczas poniedziałkowego koncertu - Usłyszymy dzisiaj utwory jednego z Ojców naszej Niepodległości, Ignacego Jana Paderewskiego. Wybraliśmy ten repertuar w sposób oczywisty bo jest to jeden z tych, który był wirtuozem nie tylko fortepianu ale też wirtuozem ducha i idei, który był tym człowiekiem i politykiem, który potrafił poświęcić własną karierę dla dobra ogółu. Znana jest jego wypowiedź ze stycznia 1919 roku kiedy po triumfalnym przyjeździe do Poznania, co skutkowało wybuchem powstania wielkopolskiego, powiedział, że dla Niego jest jedno tylko stronnictwo, które jest najważniejsze. To stronnictwo nazywa się Polska. Myślę, że te słowa każdy z nas powinien powtarzać każdego dnia. 

 

Na uroczystość przybyli licznie nie tylko Bohaterowie tego wieczoru - Weterani walk o Niepodległość RP, Osoby Represjonowane oraz Działacze Opozycji Antykomunistycznej z rodzinami, ale również przedstawiciele polskich władz państwowych - w tym Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz i Poseł na Sejm RP Anita Czerwińska - by złożyć hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy Wolność. Koncert zorganizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundację Cultura Memoriae w partnerstwie z PGE, IPN, MKiDN i Światowym Związkiem Żołnierzy AK Okręg Warszawa był objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Koncert był również wyrazem szacunku dla Ignacego Paderewskiego, jako artysty i wybitnego człowieka, jednego z ojców naszej Niepodległości. Improwizacje na dwa fortepiany i wibrafon wykonał uznany pianista jazzowy i improwizator Artur Dutkiewicz, wirtuoz wibrafonu Karol Szymanowski i pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski. Podstawę do twórczej improwizacji stanowiły utwory Paderewskiego mające polski charakter, wykorzystujące ludowe korzenie, eksponujące śpiewność połączoną z rytmami ludowymi. Artyści zagrali na dwa fortepiany i wibrafon o poszerzonej klawiaturze. Michał Szymanowski wykonał oryginalne utwory Paderewskiego, a Artur Dutkiewicz z Karolem Szymanowskim przedstawili opracowania utworów mistrza Paderewskiego z elementami swobodnej improwizacji. Artyści przedstawili wybrane kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego zarówno w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych.

 


nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024