Po sześciu dniach trudnej marszruty, 12 sierpnia 2018 r. do Kielc dotarł LIII (38. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wśród uczestników marszu obecny był Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Idąc szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego pierwszym przystankiem w drodze do centrum miasta była figura Najświętszej Maryi Panny, przed którą złożono historyczny meldunek oraz kwiaty. Kolejnym przystankiem był Pomnik Czwórki Legionowej, przy którym oddano hołd wszystkim legionistom walczącym o niepodległość Polski.

 

Centralny punkt uroczystości odbył się na Placu Wolności, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie Minister Jan Józef Kasprzyk najbardziej zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walkach o niepodległość Polski wręczył Medale „Pro Patria”. Szef UdSKiOR przekazał także pięciu osobom Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

Ostatnim punktem i zarazem zakończeniem LIII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej była uroczystość na placu Zamkowym przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie w 1914 r. wraz ze swoim sztabem kwaterował Józef Piłsudski.

 

„Nie byłoby cudu wskrzeszenia Niepodległej w 1918 r. gdyby nie rok 1914, gdyby nie Oleandry, gdyby nie Kilce. Jednak przede wszystkim nie byłoby 1918 r. gdyby nie ogromna wiara młodych ludzi w to, że rzeczy niemożliwe mogą stać się możliwymi. Tylko trzeba bardzo mocno w to wierzyć i poświęcić wszystko” – podkreślił przed Pałacem Szef UdSKiOR.

 

Zaznaczając ciągłość idei Marszu, Minister Jan Józef Kasprzyk skierował na koniec słowa do najmłodszego pokolenia uczestników „Kadrówki”: „Zarażajcie innych miłością do Ojczyzny tak, jak to czynili Wasi poprzednicy sprzed 104 lat. Zarażajcie miłością do Polski Wielkiej, Niepodległej, Dumnej”

 

LIII Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej został formalnie rozwiązany poprzez odczytanie rozkazu.

 

 

O świcie 6 sierpnia 1914 roku, w celu wywołania w Królestwie antyrosyjskiego powstania, pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyła „budzić Polskę do zmartwychwstania” I Kompania Kadrowa. Składała się ona z członków Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich, w których do wybuchu Wielkiej Wojny przeszkolono ponad 7 tys. osób. Strzelcy 12 sierpnia doszli do Kielc. 16 sierpnia powołano Legiony Polskie, które w znaczący sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W 1921 roku Komendant Krakowskiego Okręgu Związku Strzeleckiego (ZS) kpt. Wacław Denhoff-Czarnocki zaproponował, aby ósmą rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej – jednocześnie święto Związku (6 sierpnia) – uczcić szczególnie uroczyście. Pomysł marszu został zrealizowany po raz pierwszy w 1922 r. Z powojenną przerwą do 1981 r., tradycja Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej trwa dziś.

 

Więcej informacji o Marszach znajdziecie Państwo w numerze 7-8 Biuletynu Kombatant z 2016 roku.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024