W Warszawie, 22 czerwca 2018 r., z udziałem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem odbyło się ponowne otwarcie Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

 

Uroczystość rozpoczęła się krótką prelekcją na temat losów Izby i jej bohatera. Mówiono o tym, co się zmieniło w muzeum po jego modernizacji i o szczególnej dbałości o edukację młodych.

 

Podczas uroczystości Szef UdSKiOR udekorował Medalem „Pro Patria” Filipa Frąckowiaka, dyrektora Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

 

Podczas swojego przemówienia Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że ponownie otwarte muzeum opowiada o człowieku, który był pierwszym polskim oficerem w strukturach NATO, człowiekiem niezwykle odważnym.

 

Podkreślając rolę edukacyjną miejsca dodał, że dzięki Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego młodzi ludzie mogą poznawać nie tylko historię trudną i niezwykle bolesną, ale także tę, w której odwaga Generała Ryszarda Kuklińskiego spowodowała, iż jesteśmy tu wolni. Dzięki niemu jesteśmy wolnymi Polakami cieszącymi się niepodległością oraz pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Szef UdSKiOR nawiązał do trudnych lat, kiedy historia była relatywizowana, a polskie społeczeństwo nie znało jeszcze w pełni prawdziwych dziejów swojej Ojczyzny.

 

Na początku lat 90. XX w., kiedy rozpoczęła się dyskusja wokół tego, kim był Pułkownik Ryszard Kukliński, w jednym z czasopism ukazał się rysunek satyryczny zatytułowany „Poczet zdrajców Polski”. Wśród widocznych na rysunku postaci znajdowali się Piotr Wysocki, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski i Ryszard Kukliński. Na tym prześmiewczym, ale i gorzkim rysunku kryła się prawda sporu o to, kim był Ryszard Kukliński w polskich dziejach. Dziś wiemy, że służył niepodległości w takich samych warunkach i tak samo, jak inni widoczni na tym szkicu. Dziś wiemy, że Ryszard Kukliński był wspaniałym spadkobiercą tych spiskowców walczących o niepodległość Rzeczpospolitej. Dla nas Ryszard Kukliński jest bohaterem a ci, którzy z nim walczyli byli zdrajcami narodu polskiego (…) Nazywajmy bohaterów bohaterami, a zdrajców zdrajcami – zakończył Minister Kasprzyk.

 

Ważnym punktem programu uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej gen. Ryszardowi Kuklińskiemu, którą poświęcił proboszcz parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie ks. Bogdan Bartołd. Po ceremonii przystąpiono do zwiedzania muzeum.

 

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego to unikalna ekspozycja muzealna dokumentująca bezprecedensową misję wywiadowczą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Założona została w 2006 roku przez prof. Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika płk. Ryszarda Kuklińskiego. Ukazuje nie tylko wkład Polski w zwycięstwo wolnego świata nad komunistycznym totalitaryzmem, ale zarazem stanowi promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XX i XXI wieku w ramach sojuszu NATO.

 

Ryszard Kukliński urodził się w Warszawie 13 czerwca 1930 r. Był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego ludowego Wojska Polskiego. Dla ratowania Polski i Europy od 1970 r. był agentem wywiadu amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego został ewakuowany przez CIA do Berlina Zachodniego. Jego życie i działalność w latach 1971-1981 były najważniejszą misją wywiadowczą w całym okresie zimnej wojny. Ze względu na konsekwencje polityczno-militarne był niezwykle ważnym agentem wywiadu Stanów Zjednoczonych w XX wieku. Zmarł w Ameryce, w swojej drugiej Ojczyźnie 11 lutego 2004 r.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024