Prezydent Ryszard Kaczorowski jako depozytariusz niepodległości Polski, jako ostatni Prezydent II Rzeczypospolitej wiedział, że należy trwać w polskim Londynie i przenieść wolność do III Rzeczypospolitej Polskiej, ale w oparciu o głęboką wiarę i moc płynącą również z tego miejsca, moc płynącą z obrazu jasnogórskiej Pani – powiedział podczas uroczystego przekazania orderów Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego na Jasnej Górze 16 czerwca 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczyste przekazanie odznaczeń ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego rozpoczęło się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Prezydenta w Częstochowie. Monument znajduje się na terenie Akademii Polonijnej, która wystawiła także swój poczet sztandarowy na czas ceremonii.

 

Msza Święta, podczas której odbyło się uroczyste przekazanie orderów do jasnogórskiego skarbca, odprawiona została w Bazylice Jasnogórskiej. Podczas homilii Ojciec prof. Eustachy Rakoczy podkreślił, że te uroczystości „to przykład polskiej sztafety pokoleń”. Dalej przytoczył historię, która tę sztafetę znakomicie obrazuje: u progu odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Józef Piłsudski przemierzał pociągiem drogę z Warszawy do Wilna. Zatrzymał się w Białymstoku. Na peronie czekały tłumy. Naczelnik stał w oknie. Jego postać uosabiała przymioty prawdziwego męża stanu. Naprzeciwko Komendanta stał młody harcerz, który zameldował się i usłyszał – rośnij chłopcze, rośnij, bo będziesz jeszcze Polsce potrzebny.

 

Akt przekazania orderów do skarbca jasnogórskiego podpisały córki śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Jadwiga Kaczorowska i Alicja Jankowska. Jego wiara, Jego miłość do Matki Bożej Częstochowskiej była niemalże namacalna. Po długich latach rozłąki z Ojczyzną, kiedy Tata wreszcie miał okazję przyjechać, aby w imieniu całej emigracji niepodległościowej przekazać insygnia władzy na ręce Lecha Wałęsy, to był moment, gdy wszystkie marzenia stały się rzeczywistością dla Niego i dla Jego rówieśników oraz towarzyszy. Po złożeniu symboli władzy, następnego dnia przyjechaliśmy właśnie tutaj, aby klęknąć przed Matką Bożą, która tyle nam pomagała w trakcie wieloletniej tułaczki – zaznaczyła Jadwiga Kaczorowska.

 

Tu zawsze byliśmy wolni – mówił do zebranych w Bazylice Jasnogórskiej Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk – i dlatego właśnie w tym miejscu nasi królowie, hetmani, wodzowie, prezydenci Rzeczypospolitej, dowódcy Wojska Polskiego składali jako wota swoje ordery, trofea wojenne, chorągwie. Wiadomo było, że te święte polskie relikwie tutaj, w skarbcu jasnogórskim, przetrwają wieki i świadczyć będą o dumie i potędze Rzeczypospolitej.

 

Dziś, do tych wspaniałych pamiątek, do tych relikwii polskich dołączają najwyższe ordery śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Historia spięła klamrą Jego drogę życiową i służbę Polsce oraz oddanie Kościołowi właśnie w tym dniu. Bo w tych orderach jest podziękowanie za Jego życie. Dziś trafiają na Jasną Górę, wypełniając tym samym ostatnią wolę Prezydenta wolnej, dumnej, niepodległej Polski – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia Minister Kasprzyk przytoczył słowa Prezydenta Kaczorowskiego wypowiedziane do młodych członków Związku Strzeleckiego, którzy wracając z Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego w 2003 r. otrzymali na Jasnej Górze z rąk Prezydenta ryngrafy z orłem w koronie i Matką Bożą Jasnogórską: wraz z tym ryngrafem, stawajcie zawsze w szeregu ludzi dumnych, prawych, zdolnych do najwyższych poświęceń dla dobra Rzeczypospolitej.

 

W Skarbcu Jasnogórskim złożono 4 ordery Prezydenta: Order Orła Białego, Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Krzyż Wielki Orderu Piusa IX oraz Order Św. Michała i Św. Jerzego. Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024