Brytyjska historyczka: świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej
Podczas II wojny światowej Elżbieta Zawacka, ps. Zo, przemierzała potajemnie Europę jako łączniczka Polskiego Państwa Podziemnego, wielokrotnie cudem uniknęła schwytania przez Niemców, była jedyną kobietą cichociemną, przyczyniła się do ocalenia tysięcy kobiet uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie była więziona i torturowana przez komunistów.
Czterdzieści dwa lata temu ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Wojennego”
Czterdzieści dwa lata temu ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Wojennego”. Czasopismo funkcjonowało przez ponad trzy lata z pierwszym numerem opublikowanym 7 stycznia 1982 roku. Chociaż tygodnik był datowany na ten dzień w rzeczywistości trafił do obiegu 2 stycznia.
Programy dla środowiska kombatanckiego z czasów II wojny światowej oraz działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w 2025 r.
Uprzejmie informujemy, że od 2 stycznia 2025 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych realizuje Program dofinansowania zakupu aparatów słuchowych, Program dofinansowania leczenia uzdrowiskowego oraz Program dofinansowania rehabilitacji domowej/ambulatoryjnej dla kombatantów oraz ofiar represji, osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
Precz z Hitlerem!, Niech żyje Polska! – 80 rocznica stracenia liderów ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz.
80 lat temu, 30 grudnia 1944 roku, oprawcy hitlerowscy dokonali egzekucji pięciu więźniów – członków ruchu oporu w obozie Auschwitz. Powiesili dwóch Polaków i trzech Austriaków a była to ostatnia publiczna egzekucja przeprowadzona na obozowym placu apelowym. Straceni to: Piotr Piąty, Bernard Świerczyna, Ernst Burger, Rudolf Friemel oraz Ludwig Vesely. Egzekucję wykonano po wieczornym apelu. Skazani nie zgodzili się na związanie oczu. Przed śmiercią krzyczeli: „Precz z Hitlerem!”, „Precz z faszyzmem!”, „Niech żyje Polska!”.
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Warszawie
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego również odbyły się w Warszawie. Uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona w intencji Powstańców w kościele oo. Dominikanów.
Następnie, o godzinie 13:30, rozpoczęła się główna część obchodów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.